Zapewne każda osoba prowadząca działalność chociaż raz zadała sobie pytanie, co czeka moją firmę w 2024 roku?
Przedsiębiorcy musieli stawić czoła lockdownom w trakcie pandemii, rosnącym kosztom energii a na koniec wykwitem inflacji. Chcielibyśmy widzieć światełko w tunelu i takowe daje nam Polski Instytut Ekonomiczny. PIE przewiduje stabilizację w niektórych sektorach gospodarki, która ma wzrosnąć o 1,1% w III kwartale 2023 roku i 1,5% w IV kwartale.
Nastroje.
Lekki optymizm ekspertów zdaje się nie przekładać na nastroje prowadzących firmę. Miesięczny Indeks Koniunktury publikowany przez wspomniany PIE wskazuje, że wrześniu 2023 roku aż 40% badanych firm odczuła spadek zamówień w stosunku do sierpnia. Negatywne nastroje wynikają również ze spadku wartości sprzedaży (47% mikrofirm) i z braku inwestycji (aż 74%). Ten ostatni wskaźnik jest niepokojący, ponieważ może świadczyć o wyczerpaniu rezerw finansowych. Przedsiębiorcy stawali na głowie, żeby przetrwać przeciwności z ostatnich miesięcy i lat. Doszły przecież droższe składki na ZUS i rosnąca płaca minimalna, która w przyszłym roku z 3600 złotych w styczniu dobije do 4242 a w lipcu do 4300 złotych.
Z drugiej strony badania dotyczące roku 2022 przeprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości („Global Entrepreneurship Monitor 2022”) pokazały, że 55% Polaków uważa, że założenie firmy to dobry pomysł na karierę a 64% twierdzi, że założenie firmy jest proste. Aż 60% badanych wierzy, że ma dobre przygotowanie, odpowiednie umiejętności i wiedzę do prowadzenia firmy. Jednak 43% Polaków nie jest przekonana do założenia działalności, uznając widmo porażki jako czynnik najbardziej zniechęcający.
Strach działać na własne konto?
Kiedy nasz biznes nie działa tak, jak sobie wyobrażaliśmy łatwo się poddać. Obawy i presja mogą prowadzić do błędnych decyzji. Według Jacka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club, najgorszymi rozwiązaniami, kiedy nasz biznes ma kłopot są:
– zmniejszanie marży
– podwyższanie cen
– wstrzymanie inwestycji
Te czynniki mogą przyspieszyć zawieszenie lub zakończenie naszej działalności. Rejestr CEIDG dostarcza ciekawych danych. W 2022 roku złożono 193 tys. wniosków o zamknięcie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. To o prawie 10% więcej niż rok wcześniej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że do rejestru CEIDG wpłynęło także 347 tys. wniosków o zawieszenie JDG. To wzrost aż o prawie 25% w stosunku do roku 2021. Sumując, ponad 540 tys. JDG przestało funkcjonować.
Eksperci wiązali to z niepewnością i niemożnością przewidzenia, jakie przykre niespodzianki mogą się pojawić na drodze przedsiębiorcy. Tak jakby wzrost cen surowców energetycznych, wzrost kosztów prowadzonej działalności i zmniejszenie popytu na rynku wewnętrznym nie były wystarczającym gwoździem do trumny dla firmy. Można natrafić na opinie, że jakkolwiek nasza gospodarka się dźwiga i widać nadzieję, tak przedsiębiorcy będą musieli powalczyć jeszcze przez jakiś czas, prawdopodobnie do II kwartału 2024 roku. 2023 może się zamknąć z 20% wzrostem (rok do roku) liczby zamkniętych działalności i nawet 30% wzrostem wniosków o zawieszenie JDG.
I co z tym fantem zrobić?
Trzeba być rzetelnym w podawaniu danych, więc… firm w Polsce wciąż więcej przybywa, niż znika. Oczywiście można to interpretować na kilka sposobów, ale nie da się uniknąć wrażenia, że Polacy po jednym nieudanym biznesie próbują działać dalej. Statystyki te są korzystniejsze w bogatszych regionach i wyraźnie zawyżone przez duże miasta. W mniejszych miejscowościach i biedniejszych obszarach zakładanie i utrzymanie biznesu jest o wiele trudniejsze. Zmniejszenie popytu i konsumpcji jest zjawiskiem globalnym a szczególnie odczuwalnym dla małych firm, które nie mogą przerzucać rosnących kosztów na lokalnego klienta. Wedle badań najbardziej narażone są budownictwo, produkcja, transport, handel i usługi.
Najważniejszymi problemami, na które polscy przedsiębiorcy wskazują od miesięcy, są rosnące koszty pracownicze (71% – wzrost o 5% miesiąc do miesiąca) oraz niepewność sytuacji gospodarczej (70% – więcej o 4 punkty procentowe m/m). We wrześniowym odczycie Miesięcznego Indeksu Koniunktury zwiększył się także odsetek narzekających na rosnące ceny energii (63% – wzrost o 5% m/m), zatory płatnicze (43% – wzrost o 4 pkt proc. m/m) i wzrost kosztów finansowania zewnętrznego (36% – o 4% więcej m/m).
Części z tych problemów można zaradzić.
O ile łatwo jest znaleźć ogłoszenie firmy, które świadczą usługi kompleksowe, o tyle trudno przekonać się do takiego kroku. Zapewne w głowie przedsiębiorcy może pojawić się pytanie, jak ledwo utrzymując się na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej albo zatrudniając jedną czy dwie osoby wysupłać pieniądze na opłacenie kolejnych rąk do pracy, bo tak należy traktować tych fachowców. Nasze firmy podchodzą do nowinek sceptycznie. Polska jest na czwartym miejscu od końca w Europie pod względem innowacyjności. Te badania Eurostatu pokazują również, że tylko 40% przedsiębiorców wykorzystuje technologie cyfrowe.
Jednak trend jest jednoznaczny.
To jest pole, na którym można zyskać względem konkurencji. Otóż na rynku jest wiele firm oferujących usługi prawne, doradztwo podatkowe i księgowość online. I nikogo już nie dziwi, że można wynająć kogoś do tych zadań, zamiast zatrudniać specjalistę na stałe.
Takie zawody jak na przykład Wirtualna Asystentka dopiero u nas raczkują, natomiast opierają się dokładnie na tej samej zasadzie, co wymienione wcześniej. Nazwa może sugerować kontakt ze Sztuczną Inteligencją, ale po prostu wynajmujemy kogoś na kilka godzin, dni lub tygodni jako pomoc dla firmy, bez potrzeby angażowania się we współpracę z całym sztabem ludzi ani szukania miejsca na biurko dla pracownika. To proste, jeśli wiemy, gdzie potrzebujemy pomocnej ręki i nie chcemy być namawiani na inne usługi, na które nas nie stać. W myśl zasady „nie trzeba kupować krowy, żeby napić się mleka” lub jak kto woli „znaj proporcją, mocium panie”.
Zapraszamy do lektury bloga pomocdlafirmy.
Świadczymy usługę Wirtualnej Asystentki.
Nasza oferta to wachlarz usług wspierających działalność przedsiębiorców:
– obsługa klienta – tworzenie treści i grafik – obsługa projektów – promocja – strony www –
– techniczna obsługa biznesu online –
Sprawdź naszą ofertę i cennik, umów się na konsultację.