3 sposoby na własną stronę internetową. Który wybrać?

3 sposoby na własną stronę internetową.

Czy warto zrobić stronę internetową samodzielnie, zlecić firmie, czy freelancerowi? W tym wpisie omówimy 3 sposoby na własną stronę internetową. Przedstawimy w nim wady i zalety każdego z rozwiązań.

Oczywiście nie musimy tłumaczyć, że posiadanie strony internetowej to przede wszystkim sposób na promocję firmy. Ponadto strona internetowa pozwala na budowanie profesjonalnego wizerunku oraz zdobywanie kontaktu z potencjalnymi klientami. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom może stać się swego rodzaju centrum dowodzenia Twoją działalnością. To tu możesz umawiać swoich klientów na spotkania, promować i sprzedawać swoje usługi, czy też dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

własną stronę internetową

Zatem jakie są sposoby na własną stronę internetową?

W artykule przedstawiamy 3 z nich. Są to metody, w naszej ocenie najpowszechniej stosowane.

1 sposób: wykonanie strony własnymi siłami
2 sposób: zlecenie wykonania strony agencji
3 sposób: zlecenie wykonania strony freelancerowi

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, który z tych sposobów na własną stronę internetową, jest najlepszy, zwróćmy uwagę na czynniki, które powinny mieć kluczowy wpływ na naszą decyzję.
Budżet

Zastanów się jakimi środkami dysponujesz na zakup własnej strony internetowej. Samodzielne wykonanie strony internetowej jest najtańszą opcją. Średni koszt wykonania strony wynosi około 500 złotych. Cena wynika z zakupu domeny i hostingu oraz decyzji, czy stronę stworzysz po ukończeniu odpowiedniego szkolenia i wykonasz ją w systemie CMS, czy zdecydujesz się na stworzenie strony w kreatorze stron, który nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Zakup strony w agencji jest już znacznie wyższy i wynosi średnio 5000 złotych. Cena zależy od wielu czynników, takich jak zakres projektu, funkcjonalność, design, czy optymalizacja. Zlecenie wykonania strony internetowej freelancerowi kosztuje natomiast średnio 2500 netto. Tu również cena uzależniona będzie od tego jak bardzo strona ma być rozbudowana oraz jakie funkcjonalności ma posiadać.

PAMIĘTAJ: Analizując kwestię budżetu, należy również uwzględnić, że koszt zakupu strony internetowej to nie tylko jednorazowa inwestycja. Aby Twoja strona była skuteczna i przynosiła Ci zyski, musisz również zadbać o jej utrzymanie, aktualizację i promocję. 

Czas

Zastanów się jak szybko potrzebujesz postawić swoją stronę internetową. Zrobienie strony internetowej samodzielnie może zająć go bardzo dużo, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia lub wiedzy w tym zakresie. Jest to okres, który przeznaczysz wyłącznie na własną stronę internetową i w tym czasie nie będziesz mieć możliwości zajmowania się innymi sprawami. Zlecenie wykonania strony agencji lub freelancerowi, będzie z pewnością szybsze, ale przewagą oferty freelancera, jest to, że skupia się on na realizacji naszego zlecenia samodzielnie i nie działa w strukturach firm, gdzie bardzo często projekty realizowane są w oparciu o wewnętrzne procedury, uzgodnienia oraz realizację naszej strony przez kilku pracowników agencji, którzy są od siebie uzależnieni. Freelancer działa w pojedynkę, ponadto prowadzi swoją firmę na własny rachunek i z pewnością zależy mu na sprawnej realizacji zlecenia.

Jakość

Tu nie ma się nad czym zastanawiać, Twoja strona internetowa musi być doskonała! Wysoka jakość strony wpływa na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach, konwersję odwiedzających klientów, wizerunek firmy, a także bezpieczeństwo. Zrobienie strony internetowej samodzielnie może być satysfakcjonujące, ale nie gwarantuje wysokiej jakości i nie ma też pewności, czy zadbasz o jej odpowiednie zabezpieczenie. Zlecenie realizowane natomiast przez agencję lub freelancera zapewni nie tylko profesjonalny i atrakcyjny wygląd strony, jej funkcjonalność, ale i 100% bezpieczeństwo. Jakość strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak użyte technologie, standardy kodowania, testowanie, czy aktualizacja. Takimi narzędziami z pewnością dysponują agencję oraz freelancerzy.

Przejdźmy zatem do podsumowania i próby podjęcia decyzji, który z 3 sposobów na własną stronę internetową wybrać?

Wykonanie strony własnymi siłami.

To metoda najtańsza, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Jest to jednak metoda bardzo czasochłonna i wykluczająca z innych działań. Aby strona była funkcjonalna, profesjonalna a przede wszystkim bezpieczna, powinna zostać wykonana po odpowiednim przeszkoleniu. Bez zdobycia podstawowej wiedzy z tego zakresu, możemy popełnić błąd i cała praca, którą włożyliśmy może pójść na marne.

Zlecenie wykonania strony agencji.

Wygodny sposób na własną stronę internetową. Za wygodę tę jednak należy sporo zapłacić. Poza tym realizacja zlecenia może trwać dłużej, niż byśmy chcieli. Agencje dysponują zespołem specjalistów o różnych kompetencjach i doświadczeniu, a także mają dostęp do nowoczesnych narzędzi i technologii, mogą jednak zaskoczyć nas wyższymi cenami i sztywnymi warunkami współpracy.

Zlecenie wykonania strony freelancerowi.

Zlecając wykonanie strony internetowej freelancerowi, można skorzystać z wielu zalet.

Indywidualne podejście. Freelancer może dostosować się do potrzeb i oczekiwań klienta, zaproponować rozwiązania dopasowane do jego branży i celów. Freelancer nie jest ograniczony przez sztywne procedury czy standardy korporacyjne, może więc wykazać się kreatywnością i elastycznością.
Niski koszt. Freelancer nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem biura, sprzętu. Może więc zaoferować niższą cenę za swoje usługi niż agencja.
Szybki termin. Freelancer pracuje samodzielnie i nie musi czekać na akceptację przełożonych czy współpracowników. Może więc szybciej zrealizować zlecenie i dostarczyć gotową stronę internetową. Freelancer może też łatwiej dostosować się do zmian w harmonogramie lub specyfikacji projektu.
Jakość. Freelancer dba o swoją reputację i portfolio, dlatego zlecenie wykonuje na najwyższym poziomie.

Jak widać, jest wiele sposobów na własną stronę internetową i na ich wybór ma wpływ wiele czynników. W naszej ocenie zlecenie wykonania strony internetowej freelancerowi ma najwięcej korzyści. I do tego będziemy Cię namawiać. Jeśli chcesz, byśmy wykonali Twoją własną stronę internetową, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. A może po przeczytaniu artykułu zastanawiasz się, z kim masz do czynienia? Z agencją, czy z freelancerem? O tym również dowiesz się na stronie naszej oferty 😉

Zapraszamy do lektury bloga pomocdlafirmy.
Świadczymy usługę Wirtualnej Asystentki.
Nasza oferta to wachlarz usług wspierających działalność przedsiębiorców: ​
obsługa klientatworzenie treści i grafikobsługa projektówpromocja strony www
techniczna obsługa biznesu online
Sprawdź naszą ofertę i cenni​k, umów się na konsultację.